Kamran Əsədov və Gündüz Abbasovun məhkəməsində şahidlər ifadə verdilər
Gəncə Şəhər Məhkəməsində son qəbul imtahanlarında qanunsuz texniki vasitələrdən istifadə halları ilə bağlı cinayət işi üzrə təqsirləndirilən təhsil eksperti Kamran Əsədov və tarix müəllimi Gündüz Abbasovun cinayət işi üzrə məhkəmə prosesinin növbəti iclası keçirilib.
Bakupost.az Teleqraf.az-a istinadla xəbər verir ki, hakim Elçin Məmmədovun sədrlik etdiyi iclasda şahidlərin dindirilməsi davam edib.
Şahid Natiq Mehdiyev bildirib ki, övladı Gündüz Abbasovun yanına fərdi hazırlığa gedib. Lakin ilkin imtahanların nəticələri uğursuz olub. Bu zaman Gündüz Abbasov yüksək bal toplaması müqabilində 8 000 manat istəyib. Şahidin sözlərinə görə, o, "köməkliyin" nədən ibarət olacağını bilməyib. Pullar isə imtahan nəticələrindən sonra veriləcəkmiş.
Daha sonra imtahanlarda iştirak etmiş Ayxan Mehdiyev ifadə verib. O deyib ki, texniki avadanlıqlar imtahana bir neçə saat qalmış quraşdırılıb. Hakim ondan düzgün ifadə verməyi tələb edib. Məlum olub ki, adıçəkilən şəxs avadanlıqların köməyi ilə 200-dən artıq bal toplayıb.
Şəmkir rayon sakini, imtahanlarda iştirak etmiş şahid Tunar Qasımov hakimin suallarını cavablandırarkən bildirib ki, Gündüz Abbasovu tanıyır. Onun sözlərinə görə, Gündüz Abbasovla özü danışıb və blok imtahanlarda ondan kömək istəyib. Texniki avadanlıqları bir gün evində saxlayıb, növbəti gün xüsusi ayaqqabının içərisində gizlədərək imtahana daxil olub. Texniki vaistələri ayaqyolunda quraşdırıb. Bunun qarşılığında Gündüz Abbasova 3 000 manat çatdırılmalı imiş.
Növbəti məhkəmə prosesi sabah saat 16:00-a təyin olunub.
Qeyd edək ki, 2025-ci ildə keçirilən ali təhsil müəssisələrinə qəbul və buraxılış imtahanlarında iştirak etmiş şəxslərə "Azərbaycan Respublikasının ali təhsil müəssisələrinə tələbə qəbulu Qaydaları"na zidd olaraq köməklik göstərilməsinə dair Dövlət İmtahan Mərkəzindən Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinə daxil olmuş məlumatlar əsasında başlanmış cinayət işinin ibtidai istintaqı Baş Prokuror yanında Korrupsiyaya qarşı Mübarizə Baş İdarəsində istintaq aparılıb.
İttihama görə, təhsil eksperti Kamran Əsədov və tarix müəllimi Gündüz Abbasov ibtidai istintaqla abituriyent hazırlıq kursu qismində fərdi sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxsin qəbul və buraxılış imtahanlarının gedişində testləri cavablandırmağa kömək etmək məqsədilə gizli qaydada informasiya alınması (ötürülməsi) üçün nəzərdə tutulan texniki vasitələri qanunsuz olaraq hazırlamasına, habelə cinayət əlaqəsinə girərək həmin texniki vasitələri ümumilikdə 15 nəfərin üzərinə quraşdırmaqla imtahanlarda onlara köməklik göstərmələrinə əsaslı şübhələr müəyyən edilib.
Toplanmış sübutlara əsasən, Gündüz Abbasova Cinayət Məcəlləsinin 302.3 (gizli qaydada informasiya alınması üçün nəzərdə tutulmuş texniki vasitələri qanunsuz olaraq satma və satış məqsədilə əldə etmə) və 308.1-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmə), Kamran Əsədova həmin Məcəllənin 302.3 və 32.5, 308.1-ci (vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə etmədə köməkçilik), Sənan Hüseynova isə həmin Məcəllənin 302.3-cü maddələri ilə ittiham elan edilib, Gündüz Abbasov barəsində istintaq orqanının vəsatəti və ibtidai araşdırmaya prosessual rəhbərliyi həyata keçirən prokurorun təqdimatı əsasında məhkəmənin qərarı ilə həbs, digər şəxslərin barəsində isə istintaq orqanının qərarı ilə həbslə bağlı olmayan qətimkan tədbirləri seçilib.